ACHA Women's Division
Lindenwood University: '06 Women's Division ChampsMonday, November 12, 2018  
 
  ACHA HOME
  NEWS
  2005-2006 SEASON
  2006-2007 SEASON
  TOURNAMENTS
  RULES AND FORMS
  TEAM DEALS
  SPONSORS
  CONTACTS
  ARCHIVES
  MEMBER LOGIN (Password Required)




 
printer friendly page

2006 National Championship Results



.



2006 ACHA Women's Division
National Championship


Thursday-Sunday, March 9-12, 2006
CenturyTel Ice Arena
Wentzville, Missouri

Hosted by
Lindenwood University

Game Schedule                  
Preliminary Round R2 = Rink 2 game
Thurs 9:00am Game 1 1 v. 8 Pool A Robert Morris (#1)

8

v. Michigan (#8)

1

box
Thurs 9:30am R2 Game 2 4 v. 5 Pool B Rhode Island (#4)

7

v. UConn (#5)

3

box
Thurs 11:15am Game 3 2 v. 7 Pool C Lindenwood (#2)

8

v. Western Michigan (#7)

1

box
Thurs 11:45am R2 Game 4 3 v. 6 Pool D Michigan State (#3)

3

v. UMass (#6)

1

box
Thurs 5:00pm Game 5 1 v. 12 Pool A Robert Morris (#1)

13

v. Maryland (#12)

0

box
Thurs 5:30pm R2 Game 6 4 v. 9 Pool B Rhode Island (#4)

3

v. Minnesota (#9)

1

box
Thurs 7:15pm  Game 7 2 v. 11 Pool C Lindenwood (#2)

6

v. North Dakota State (#11)

0

box
Thurs 7:45pm R2 Game 8 3 v. 10 Pool D Michigan State (#3)

6

v. Colorado (#10)

0

box
Fri 9:00am Game 9 8 v. 12 Pool A Michigan (#8)

6

v. Maryland (#12)

1

box
Fri 9:30am R2 Game 10 5 v. 9 Pool B UConn (#5)

3

v. Minnesota (#9)

1

box
Fri 11:15am Game 11 7 v. 11 Pool C Western Michigan (#7)

4

v. North Dakota State (#11)

1

box
Fri 11:45am R2 Game 12 6 v. 10 Pool D UMass (#6)

3

v. Colorado (#10)

5

box
Playoffs/Consolation
Fri 5:00pm Game 13 Quarterfinal 1: Robert Morris (#1)  6   vs. U Conn (#5)   3 box
Fri 5:30pm R2 Game 14 Quarterfinal 2: Rhode Island (#4)   5  vs. Michigan (#8)   1 box
Fri 7:30pm Game 15 Quarterfinal 3: Lindenwood (#2)  5  vs. Colorado (#10)   0 box
Fri 8:00pm R2 Game 16 Quarterfinal 4: Michigan State (#3)  5   vs. Western Michigan (#7)  0 box
After the quarterfinals, the four advancing teams will be re-seeded according to their original seeding in the tournament.
Sat 12:30pm Game 17 Consolation 1: Minnesota (#9)    9   vs. Maryland (#12)   1 box
Sat 2:45pm Game 18 Consolation 2: UMass (#6)   5  vs. North Dakota State (#11)  0 box
Sat 5:00pm Game 19 Semifinal A: Robert Morris (#1)  3  vs. Rhode Island (#4)  2 box
Sat 7:30pm Game 20 Semifinal B: Lindenwood (#2)   4  vs. Michigan State (#3)   1   box
Sun 11:00am Game 21 3rd Place game:    Michigan State (#3)  3   vs. Rhode Island (#4)  4 box
Sun 1:30pm Game 22 Championship game:   Robert Morris (#1)  2  vs. Lindenwood (#2)  3  OT box
Awards ceremony follows championship game, approx. 3:45pm
Only places 1-4 will be decided in the tournament.


Created by: Erin Russ -- Last updated:Mar 12, 2006